მსოფლიო პანდემიის გამო მოგზაურობის შეზღუდვამ და საზღვრების გლობალურად დაკეტვამ მნიშვნელოვნად იმოქმედა საქართველოს საავიაციო სამგზავრო მიმოსვლაზე. 2020 წლის მარტის შუა რიცხვებში საქართველოს აეროპორტებში ყველა რეგულარული რეისი გაუქმდა და ზაფხულში ტურისტულმა სეზონმა საერთაშორისო ვიზიტორების გარეშე ჩაიარა.
შემოდგომაზე დაიწყო ფრენების თანდათანობით აღდგენა, მაგრამ დაავადების მეორე ტალღამ ისევ ჩაშალა საქართველოს სათხილამურო კურორტების ზამთრის სეზონზე გახსნის გეგმები. შედეგად, საქართველოში 2020 წელს მგზავრთა საავიაციო მიმოსვლა წინა წელთან შედარებით ექვსჯერ შემცირდა.
საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს მონაცემებით, 2020 წელს ჩვენი ქვეყნის აეროპორტები მოემსახურა მხოლოდ 834 ათას მგზავრს, რაც 84%-ით ნაკლებია 2019 წელთან შედარებით. ყველაზე მნიშვნელოვანი ვარდნა დაფიქსირდა თბილისის (-84%) და ბათუმის (-92%) აეროპორტებში.
საქართველოს საერთაშორისო აეროპორტებში მგზავრთა ნაკადის სტატისტიკა, 2013 –2020 წლები, 12 თვე:
2020 წელს შიდა რეისებზე მომუშავე მესტიის, ამბროლაურის და ნატახტარის აეროპორტები მხოლოდ 5,834 მგზავრს მოემსახურა (-62%).

Ограничения на поездки и глобальное закрытие границ из-за распространения пандемии во всем мире существенно повлияли на пассажиропоток в аэропортах Грузии. Все регулярные пассажирские рейсы в и из аэропортов Грузии были отменены с середины марта 2020 года. Летний туристический сезон прошел полностью без иностранных посетителей.
Осенью началось осторожное постепенное восстановление полетов, но вторая волна COVID сорвала планы по открытию горнолыжных курортов Грузии на зимний сезон. Все это привело к снижению количества авиапассажиров, посетивших Грузию в 2020 году более чем в 6 раз по сравнению с рекордным показателем предыдущего года.
По данным Агентства гражданской авиации Грузии, в 2020 году аэропорты страны обслужили всего 834 тысячи пассажиров, что на 84% меньше по сравнению с 2019 годом. Наиболее значительное падение было зафиксировано в аэропортах Тбилиси (-84%) и Батуми (-92%).
Статистика трафика международных пассажиров в аэропортах Грузии, 2013 – 2020, 12 мес.:
миллионов пассажиров
Аэропорты местного значения Местиа, Амбролаури и Натахтари обслужили лишь 5 834 пассажира в 2020 году (-62%).