2022 წლის აპრილის თვის მონაცემებით, საქართველოს საერთაშორისო აეროპორტებში დაფიქსირდა 265,690 ადგილობრივი და საერთაშორისო მგზავრი და განხორციელდა 1,393 რეისი. მგზავრების მხრივ, 2021 წლის ამავე პერიოდის მონაცემებთან შედარებით ეს არის 155%-იანი ზრდა. ეს მონაცემები ნიშნავს, რომ საქართველოში საჰაერო გადაზიდვების დინამიკა სწრაფად უბრუნდება ყველაზე აქტიურ და ნაყოფიერ პერიოდს, კერძოდ კი 2019 წლის ნიშნულს.
ამას გარდა, საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს განცხადებით, 2022 წლის I კვარტლის მონაცემებით, საქართველოს აეროპორტები მოემსახურა 565%-ით მეტ მგზავრს 2021 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ხოლო 2019 წლის პირველ სამ თვესთან შედარებით, ეს მონაცემები 69%-იანი ზრდაა.
2022 წლის I კვარტალში, საქართველოს აეროპორტებში ჯამში 3,978 რეისი განხორციელდა. აქედან რეგულარული რეისების რაოდენობა შეადგენდა 2,996-ს, ხოლო ჩარტერების – 982-ს. 2021 წელს განხორციელებული ფრენების რაოდენობასთან შედარებით, რეისებმა მნიშვნელოვნად, 207%-ით იმატა, ხოლო რაც შეეხება 2019 წელთან შედარებით შესრულებული ფრენების აღდგენის დინამიკას, აღნიშნული მაჩვენებელი 76.50%-ს შეადგენს.
2022 წლის განვლილ თვეებში გადაყვანილი მგზავრების რაოდენობის მიხედვით, საქართველოს საავიაციო ბაზარზე Turkish Airlines-ი ლიდერობს. ავიაკომპანია ბაზრის 13%-იან წილს ფლობს და 90 258 მგზავრი ყავს გადაყვანილი. ამავე პროცენტული წილით (13%) მეორე ადგილზე დაბალბიუჯეტიანი ავიაკომპანია Wizz Air-ი იმყოფება 89 442 გადაყვანილი მგზავრით.
საქართველოს საერთაშორისო აეროპორტებში მგზავრთა ნაკადის სტატისტიკა, 2014 – 2022 (4 თვე):
მილიონი მგზავრი:
2022 წლის 4 თვის მონაცემებით, შიდა რეისებზე მომუშავე მესტიისა და ამბროლაურის აეროპორტები ჯამურად მოემსახურა 3,546 მგზავრს.

Динамика Апреля и итоги I квартала
На апрель 2022 года в международных аэропортах Грузии зарегистрировано 265,690 местных и международных пассажиров и выполнено 1,393 рейса, что на 155% больше, чем за тот же период 2021 года. Динамика в Грузии стремительно возвращается к самому активному и плодотворному периоду, а именно к отметке 2019 года.
По данным Агентства Гражданской Авиации Грузии, в первом квартале 2022 года аэропорты Грузии обслужили на 565% больше пассажиров, чем перевезенных за тот же период 2021 года, а по сравнению с первыми тремя месяцами 2019 года, скорость восстановления пассажиропотока в аэропортах Грузии составляет 69%.
В первом квартале 2022 года в аэропортах Грузии было совершено 3,978 рейсов. Из них количество регулярных рейсов составило 2,996, а количество чартерных рейсов – 982. По сравнению с количеством рейсов в 2021 году количество рейсов увеличилось значительно на 207%, а по динамике возобновления рейсов по сравнению с 2019 годом этот показатель составляет 76,50%.
По количеству перевезенных пассажиров за последние месяца 2022 года Turkish Airlines является лидером на авиационном рынке Грузии. Авиакомпания занимает 13% рынка и перевозит 90,258 пассажиров. С таким же процентом (13%) на втором месте бюджетная авиакомпания Wizz Air с 89,442 пассажирами.