პოსტ-პანდემიური პერიოდი, გახსნილი საზღვრები და 2021 წლის მგზავრთა ნაკადი
მიუხედავად იმისა, რომ მსოფლიო პანდემიამ დიდი ზეგავლენა მოახდინა 2020 წლის მგზავრების რაოდენობაზე, რაც გამოხატული იყო წინა წელთან შედარებით მგზავრთა ნაკადის 6-ჯერ შემცირებაში, 2021 წელი ბევრად დამაიმედებელი გამოდგა.
ყველა რეგულაციებისა და უსაფრთხოების ნორმების დაცვით მოხდა საზღვრების გახსნა და ეტაპობრივად რეისების აღდგენა, რაც თავის მხრივ ხელს შეუწყო მგზავრთა ნაკადის აქტიურ ზრდას. 2021 წელს ზაფხულის სანავიგაციო სეზონზე საქართველოს საერთაშორისო აეროპორტში ჯამურად ოპერირებას განახორციელებს 45 სხვადასხვა ავიაკომპანია.
საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს 2021 წლის პირველი 5 თვის მონაცემებით, საქართველოს აეროპორტები ჯამში მოემსახურა 359,906 მგზავრს, რაც 2020 წლის ამავე პერიოდთან შედარებით -49% ვარდნაა. თუმცა, ყველა აღდგენილი ფრენების დახმარებით, სსას წლის ბოლოს ელოდება მგზავრთა რაოდენობის აქტიურ ზრდას.
საქართველოს საერთაშორისო აეროპორტებში მგზავრთა ნაკადის სტატისტიკა, 2014-2020 წლები და დამატებით 2021 წლის 5 თვე:
2021 წელს (5 თვე) შიდა რეისებზე მომუშავე მესტიისა და ამბროლაურის აეროპორტები მოემსახურა 1271 მგზავრს.

Though, the global pandemic had a major impact on the number of aviation passengers in 2020, which was reflected in a 6 times decrease in passenger traffic compared to the previous year, 2021 turned out to be much more promising.
In compliance with all regulations and safety norms, the borders were opened and flights were gradually restored, which in turn contributes to the active growth of passenger traffic. In 2021, during the summer navigation season, 45 different airlines will operate at the Georgian International Airports.
According to the Georgian Civil Aviation Agency, in 2021 (5 months) the country’s airports served 359,906 passengers, which is -49% less compared to same period of 2020. However, with all the restored flights, GCAA expects an active increase in passengers number by the end of the year.