2023 წლის პირველ კვარტალში, საქართველოს აეროპორტების მგზავრთნაკადმა პანდემიამდელ ნიშნულს გადააჭარბა. სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს მონაცემებით, 2023 წლის პირველ სამ თვეში, საქართველოს აეროპორტები 1,046,558 მგზავრს მოემსახურა, რაც 50%-ით აღემატება 2022 წლის ანალოგიურ პერიოდში გადაყვანილი მგზავრების რაოდენობას, ხოლო 2019 წელთან მიმართებაში ეს 3%-იანი ზრდაა.
2023 წლის იანვარი-მარტის მონაცემებით, თბილისის საერთაშორისო აეროპორტი 713,660 მგზავრს მოემსახურა. ზრდა 2022 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 41%-ს შეადგენს. ამასთან, აეროპორტი 89%-ით დაუბრუნდა 2019 წლის ამავე პერიოდის რაოდენობრივ მაჩვენებელს.
ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტის მეშვეობით გადაყვანილ იქნა 253,073 მგზავრი. ზრდა 2022 წლის პირველ კარტალთან შედარებით 108%-ს შეადგენს, ხოლო 2019 წელთან შედარებით 61%-ს. რაც შეეხება ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტს, ის მოემსახურა 77,077 მგზავრს, რაც 2022 წლის პირველ კვარტალთან შედარებით 13% ზრდაა, ხოლო 2019 წელთან მიმართებაში 49%-იანი.
მგზავრთნაკადის ზრდის დადებითი დინამიკა ფიქსირდება ადგილობრივი დანიშნულების აეროპორტებშიც. მესტია 2023 წლის პირველი სამი თვის მონაცემებით 2,494 მგზავრს მოემსახურა, რაც 9%-ით მეტია 2022 წლის ანალოგიურ პერიოდთან მიმართებაში. ხოლო ამბროლაურის აეროპორტმა მიიღო 254 მგზავრი, რაც 49%-ით ნაკლებია 2022 წელთან მიმართებაში, თუმცა 30%-ით მეტია 2019 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით.
2023 წლის პირველ კვარტალში, საქართველოს აეროპორტებში ჯამში 4,839 რეისი განხორციელდა. აქედან რეგულარული რეისების რაოდენობა შეადგენდა 3,802-ს, ხოლო ჩარტერების – 1,037-ს. 2022 წლის ანალოგიურ პერიოდში განხორციელებული ფრენების რაოდენობასთან შედარებით, რეისების რაოდენობა 22%-ით გაიზარდა, ხოლო 2019 წლის ამავე პერიოდთან მიმართებაში, აღდგენის მაჩვენებელი 93%-ს შეადგენს.

В первом квартале 2023 года пассажиропоток аэропортов Грузии превысил допандемический пассажиропоток. По данным Агентства Гражданской Авиации, за первые три месяца 2023 года аэропорты Грузии обслужили 1,046,558 пассажира, что на 50% больше, чем количество пассажиров перевезенных за тот же период 2022 года, а по сравнению с 2019 годом это рост на 3%. .
По данным за январь-март 2023 года, Тбилисский международный аэропорт обслужил 713,660 пассажиров. Рост по сравнению с аналогичным периодом 2022 года составляет 41%. Кроме этого, аэропорт вернулся к количественному показателю аналогичного периода 2019 года на 89%.
Через международный аэропорт Кутаиси было перевезено 253,073 пассажира. Рост составляет 108% по сравнению с первым кварталом 2022 года и 61% по сравнению с аналогичным периодом 2019 года. Что касается международного аэропорта Батуми, то он обслужил 77,077 пассажиров, что на 13% больше, чем в первом квартале 2022 года, и на 49% больше, чем в тот же период 2019 года.
Положительная динамика роста пассажиропотока фиксируется и в аэропортах местного назначения. По данным первых трех месяцев 2023 года, Местия обслужила 2,494 пассажира, что на 9% больше, чем за тот же период 2022 года. А аэропорт Амбролаури принял 254 пассажира, что на 49% меньше, чем в 2022 году, но на 30% больше, чем за аналогичный период 2019 года.
Всего в первом квартале 2023 года в аэропортах Грузии было выполнено 4,839 рейсов. Количество регулярных рейсов составило 3,802, количество чартерных рейсов – 1,037. По сравнению с количеством рейсов за тот же период 2022 года количество рейсов увеличилось на 22%, а по отношению к тому же периоду 2019 года коэффициент восстановления составляет 93%.